Engler Agribusiness Entrepreneurship Program announces 2019-20 scholarship recipients

Engler Scholarships
The Engler Agribusiness Entrepreneurship Program at the University of Nebraska–Lincoln has announced the recipients of scholarships for the 2019-20 academic year.

May 20, 2019

Lincoln, Neb. — The Engler Agribusiness Entrepreneurship Program at the University of Nebraska–Lincoln has announced the recipients of scholarships for the 2019-20 academic year. The awards include renewable and one-time scholarships to 61 students totaling $250,000 for the ensuing academic year.

The Engler Agribusiness Entrepreneurship Program was established in 2010 by a gift from the Paul and Virginia Engler Foundation. The mission of the program is to embolden people on the courageous pursuit of their purpose through the art and practice of entrepreneurship. The program offers an academic minor while serving as an intersection in which students from a diverse array of majors and business interests can come together in pursuit of the American Dream. 

 

Incoming Freshman Scholarship Winners:

AINSWORTH: Samuel Wilkins

ALMA: Tanner Kauk

CORDOVA: Luke Petersen

CURTIS: Tristin Smith

FALLS CITY: Dylan Frederick

FULLERTON: Brentyn Wetovick

GORDON: Kenna Rose

HARVARD: Dustin Stone

HASTINGS: Alexa Mitcham

LYONS: Layne Miller

OGALLALA: Tyler Perrin

PAXTON: Benjamin Schow

SUTTON: Megan Fehr

WAYNE: Josie Thompson

SAMMAMISH, WA: Grace Weaver

 

Continuing Student Scholarship Winners: 

AINSWORTH: Maria Harthoorn, sophomore

ALBION: Sydney Wynn, junior

ALLIANCE: Tyler Quick, sophomore

ALMA: Kaleb Kindler, sophomore

CALLAWAY: Lucy Kimball, sophomore

CLARKSON: Korbin Kudera, sophomore

CORTLAND: Aaron Deunk, junior

DAVEY: Miranda Hornung, sophomore

DAVID CITY: Anna Kobza, senior

DE WITT: Sloane Holtmeier, junior; Cheyenne Gerlach, senior

EDDYVILLE: Sage Williams, junior

FIRTH: Adam Oldemeyer, junior

FULLERTON: Emily Frenzen, senior

GENOA: Jessica Weeder, junior

GOTHENBURG: Jessica Rudolph, junior

HERSHEY: Louise Wiseman, junior

HOWELLS: Darren Hegemann, senior; Hailey Coufal, junior

HUBBARD: Shelby Utech, senior

KEARNEY: Eli Wolfe, junior; Ralston Ripp, sophomore

MADISON: Michayla Goedeken, junior

NEWPORT: Rachel Stewart, junior

OAKLAND: Brent Miller, senior

OGALLALA: Amanda Most, sophomore

OMAHA: Brytany Gama, sophomore; Sarah Osborn, junior

ORD: Shelby Kittle, sophomore

ORLEANS: Haley Ehrke, senior

RAYMOND: Hannah Settje, senior

SCRIBNER: Lindsay Peters, junior

SIDNEY: Halle Ramsey, senior

SPENCER: Kelli Mashino, junior

STERLING: Sarah Buehler, junior

SUMNER: Mekenzie Beattie, sophomore

TAYLOR: John Schroder, senior

UNADILLA: Hannah Esch, senior

WALLACE: Hannah Nelson, sophomore

WAUNETA: Wesley Wach, sophomore

WEST POINT: Eric Klitz, senior

WISNER: Keeley Russman, senior

JEFFERSON, SD: Karl Schenk, junior

STEELE, ND: Shaye Koester, sophomore

WOODSTOCK, IL: Daniel Serdar, sophomore

KATHMANDU, NEPAL: Sushant Timalsina, junior

 

For more information, contact program director Tom Field at 402-472-5643 or tfield2@unl.edu.

Tom Field
Director
Engler Agribusiness Entrepreneurship Program
402-472-5643
tfield2@unl.edu