Nebraska LEAD Announces 2015-2017 Fellows

September 9, 2015

Lincoln, Neb. — Nebraska LEAD Group 35 participants have been announced by Terry Hejny, director of the Nebraska LEAD (Leadership Education/Action Development) Program.

The newest members of Nebraska's premier two-year agricultural leadership development program are involved in production agriculture and/or agribusiness in Nebraska. 

"We are proud to say that Class 35 appears to be filled with outstanding individuals from throughout the state and I am excited to get started with them," Hejny said.

The two-year program will begin this month.

LEAD Fellows will participate in 12 monthly three-day seminars across Nebraska, a 10-day national study/travel seminar and a 14-16 day international study/travel seminar. The goal of the program is to develop problem solvers, decision makers and spokespersons for agriculture and Nebraska.

Seminar themes include leadership assessment and potential, natural resources and energy, leadership through communication, agricultural policy and finance, Nebraska's political process, global perspectives, nuclear energy, social and cultural issues, understanding and developing leadership skills, agribusiness and marketing, information technology, advances in health care, and the resources and people of Nebraska's Panhandle.

The Nebraska LEAD Program is operated by the nonprofit Nebraska Agricultural Leadership Council in cooperation with the Institute of Agriculture and Natural Resources at the University of Nebraska-Lincoln and 10 other institutions of higher education throughout Nebraska.

Nebraska LEAD 35 Fellows listed by hometown are:

                Alvo: Melissa Wheeler. 

                Arnold: Blake Bierman.

                Aurora: Kim Eberly.

                Bartley: Jason Kloepping.

                Bayard: Leander Hopkins.

                Blue Hill: Sam Krueger.

                Broken Bow: Lloyd Johnson.

                Cambridge: Drew Cramer. 

                Crete: Tim Higgins.

                Gibbon: Nate Lehmann.

                Gothenburg: Andy Jobman and Jana Jobman. 

                Humboldt: Brenda Dutcher.

                Imperial: Logan Pribbeno.

                Indianola: Tracy Zink.  

                Kearney: Josh Frizzell.

                Lincoln: Seth Davison, Jordan Nun and Matt Wiegand.

                Norfolk: Raymond Morse.

                North Bend: Chris Armstrong and Linda Emanuel.

                Oconto: Curtis Stallbaumer.

                Omaha: Nick Hatz.

                Parks: Sye Tecker.

                Red Cloud: Clint Shipman. 

                Sargent: Gerry Sheets.

                Scribner: Steve Niewohner. 

                Wahoo: Jon Brabec. 

                Wayne: Cale Giese.


Terry Hejny
Nebraska LEAD Program
402-472-6810
thejny1@unl.edu